Artykuł

PTO skrzyni 4.2 do Nissan Patrol GR GU
PTO skrzyni 4.2 do Nissan Patrol GR GU

Nie obyło się bez walki. Poza tym wiedza kosztuje, musiałem kupić skrzynię 4.2.Mając skrzynię Nissana Patrola 3.0, aby założyć PTO do tej skrzyni potrzebujesz nastepujący zestaw:

 

 

Jest to więc oczywiscie obudowa od Patrola Y60 4.2 z okienkiem na PTO, także zębatka 3 biegu od 4.2, wałek posredni od 4.2 no i same PTO.

Jeśli masz skrzynię od Patrola Y61 4.2 bez okienka na PTO to najprawdopodobniej nie potrzebujesz zębatek (tylko obudowa i PTO). Skrzyni Y61 4.2 z zewnątrz wyglada tak samo jak od 3.0 tylko nie ma aluminiowego pierścienia dystansowego obudowy sprzęgła. Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie z jaką skrzynią mamy do czynienia jest policzenie liczby zębów zębatek 3 biegu. Po zdjeciu górnego dekla sterowania biegami liczymy zęby drugiej zębatki od strony sprzęgła ze skosnymi zębami.

 

 

Potrzebujemy 4.2 a więc zębatki ze 35 zębami.

Przez okienko PTO widać parę obu zębatek tego 3 biegu.

 

 

PTO kupiłem na specjalne zamówienie i na początku był zonk, ponieważ zazębienie nie pasowało do mojej skrzyni 3.0 w obudowie 4.2. Dopiero po sprawdzeniu z inną skrzynią powstało prawdopodobieństwo dopasowania do zazębień skrzyni 4.2, co po kupnie tej skrzyni potwierdziło się trzeba było tylko dobrać podkładki a następnie sprawdzić luz międzyzębny, który ma wynosić od 0.15 do 0.30 mm. Ponieważ trudno było by to zrobić na samochodzie, to korzystając z okazji zmiany zębatek 3 biegu z 4.2 do mojej 3.0, sprawdziłem to na otwartej skrzyni.

 

 

 

Na poczatku luz był za mały ok. 0.04 mm

 

 

 

Po dodaniu podkładki było dobrze: około 0.27 mm

 

 

 

Tak to wyglada po złożeniu całego zazębienia skrzyni

 

 

Na razie podłączam PTO do wyciągarki. Flansza PTO pasuje do wału...

... Poloneza, a więc jest czynnik patriotyczny. Potem przyjdzie pora na testy.