Artykuł

X25XE 2.5V6 - instalacja gazowa (Opel)
X25XE 2.5V6 - instalacja gazowa (Opel)

Zalozylem instalacje gazowa z wtryskiem sekwencyjnym za 4700 zl. Warsztat polecony na forum LPG. Warszawa, ul. Zreby 1, tel. (22) 614 48 34.

Zalozenie trwa 2 dni. Trzeba zakryc czyms fotele.



Reduktor KMElpg

 

Reduktor od dolu.

 

lpg

 

Jak widac ja przykrecilem oslone do rury ukladu chlodzenia przed cieplem z kolektora wydechowego.

 

lpg

 

Wtryskiwacze Matrix,

 

lpg

 

lpg

 

Mapsensor instalacji.

 

lpg

 

Po kilku manipulacjach w okolicy urwalo sie badz co badz slabe ucho mocowania i trzeba bylo dorobic solidny wspornik.

 

lpg

 

lpg

 

Komputer Sirocco.

Tak wyglada doprowadzenie gazu do kolektora dolotowego.

 

lpg

 

lpg

 

A tak od wewnatrz kolektora wystaje dysz, ktora ponoc tak ma byc.

 

lpg

 

lpg

 

Przelacznik instalaji (troche badziewiasty) umieszczono obok glownego przelacznika swiatel

 

lpg

 

Instalacja posiada trzy filtry: jeden fazy cieklej gazu (wymiana co 10 tys. km) oraz dwa fazy lotnej (wymiana co 20 tys. km).

 

lpg

 

Ustawienie tej instalacji dla silnika V6 Omegi pochlonelo troche czasu. Przebiega wg. nastepujacych parametrow:
- srednica dyszy wtryskiwaczy gazu, np.
2,4 mm, 2,5 mm, 2,6 mm;
- zaleznosc czasu wtrysku benzyny (y) i czasu wtrysku gazu (x), czas wtrysku gazu jest o 15-20% dluzszy;
- zaleznosc czasu wtrysku paliwa (y) i podcisnienia w kolektorze dolotowym (x), np. duze podcisnienie (0,8 bara) - krotki czas wtrysku (3 ms), male podcisnienie (0,3 bara) - dlugi czas wtrysku (7 ms).
W warunkach ustalonych na gazie na wolnych obrotach ok. 600 obr/min mamy czas wtrysku podawany do wtryskiwaczy benzyny 2,5 ms, czas wtrysku gazu 3 ms, temperatura reduktora ok. 80 stopni, cisnienie gazu miedzy reduktorem a wtryskiwaczami 1,3 bara.
Najpierw ma miejsce wstepna kalibracja: silnik chodzi na gazie miedzy
2200 a 2800 obr/min a program w laptopie wstepnie ustawia parametry. Trwa to jakies pol minuty. Po krotkiej korekcjii kalibracji czas na przejazdzke. Prowadze bryke w zakresie od 2200 do 2800 obr/min na kazdym biegu. Tymczasem gazownik siedzac na prawym fotelu z laptopem lapie zaleznosc czasu wtrysku benzyny i podcisnienia. Bedzie to wzorzec dla ustawienia instalacji gazowej.
Zawracamy, kolej na gaz. Zaleznosc czasu wtrysku gazu i podcisnienia ma sie pokryc z benzynowym wzorcem. Na pierwszy ogien ida zalozone wczesniej dysze fi 2,4 mm. Gazownik manipulujac zaleznoscia czasu wtrysku benzyny (oryginalny komputer Omegi wciaz podaje ten sygnal) i czasu wtrysku gazu stara sie sprowadzic punkty gazu na wzorzec. Samochod jednak ciagle szarpie, w polowie drogi zamyka laptopa - za male dysze - wracamy. Wymiana dysz na 2,6 mm i znowu jazda. Jest prawie dobrze ale.. No wlasnie, na postoju okazuje sie, po depnieciu z wolnych obrotow silnik zalewa sie. Znowu wymiana dysz na 2,5 mm, jazda, sprawdzenie depniecia - jest dobrze.
Pierwsze tankowanie po spaleniu calego gazu - weszlo tylko 31 litrow (na 45 l brutto) - zle ustawiony zawor odcinajacy zbiornika.

 

lpg

 

Zuzycie 13 l w delikatnej polmiejskiej jezdzie a wiec o 2 l wiecej niz na benzynie - tak ma byc.

Potem zalozylem butle o opjemnosci 70 l brutto, ktora wystaje o jakies 7 cm ponad blache podlogi bagaznika.


Za rada p. Chojnackiego zeby nie zarznac glowicy na gazie jezdze wolno i bede zmienial olej co max. 10 tys.km. Dokonalem takiego wyboru z powodu braku czasu na ekperymenty (w niedziele wyjezdzam do Niemiec) ale obecnosc 6 dodatkowych pstryczkow elektryczkow powieksza prawdopodobienstwo zepsucia sie czegos.

 

Zaopatrzylem sie w przejsciowke do tankowania na niemieckich stacjach.

 

lpg

 

Po zamontowaniu.

 

lpg

 

Czasami przydaje sie dodatkowy sprzet.

 

lpg

 

Zmienilem uszczelke przejsciowki na grubsza (na focie poprzednia).

 

lpg

 

Po okolo 60 tys. km padl jeden wtryskiwacz. Na szczescie majac cztery w zestawie na kazda strone podmienilem na zapasowy

 

lpg

 

lpg

 

W tym samym czasie padla tez cewka zaworu odcinajacego gaz, ktora u mnie jest nad reduktorem.

 

lpg

 

Teraz wiem, ze awaryjnie mozna sie bez niej obyc, gdyz gaz zatrzymaja wtryskiwacze. W tym celu trzeba odkrecic zawor i wyjac iglice. Aby to zrobic trzeba jednak miec dluga nasadke 17 mm ze zeszlifowana fazka (fota).

 

Po dwoch zimach zasniedzialy konektorki bezpiecznikow dlatego, ze byly nie osloniete

 

lpg

 

W koncu okleilem je tasma.

 

lpg

 

Po 80 tys. km przejechanych z instalacja gazowa zostaly zdjete glowice (przy okazji wymiany chlodnicy oleju lepiej sprawdzic). Nie bylo tam zadnych sladow zuzycia zarowno w gniazdach zaworow jak i na samych tlokach.

 

Po nastepnych kilku tys. km padl kolejny wtryskiwacz w prawym zestawie. Już nie dalo się jezdzic i trzeba było cos z tym zrobic. W Elpigazie w Warszawie dowiedzilem się, ze Matrixy można regenerowac ale okres oczekiwania przekraczal 2 tygodnie. Wobec tego zdecydowalem się na calkowita zmiane wtryskiwaczy na zwykle cewkowe, które można latwo zregenerowac.

 

lpg

 

lpg

 

Zakupilem dwa komplety szyn po 3 sztuki w kazdej razem z przejsciowka okablowania.. Także przejsciowki do zasilania gazem z reduktora i do MAP sensora trzeba było dokupic. Natomiast same dysze przy szynach przejalem od starych Matrixow

Po zamontowaniu wygladaja tak.

 

lpg

 

lpg

 

Ponieważ te nowe maja o wiele dluzszy czas reakcji ze względu na wieksza bezwladnosc cewek (masa) tak wiec nie obylo się bez zmiany zestrojenia komputera wtrysku. Przy okazji wyszla na jaw drobna usterka elektryki – jeden kabelek przetarl się i powodowal przeskakiwanie na benzyne po krotkim czasie jazdy na gazie.