Tak jak poprzednio odkrecamy sruby dekielka i zdejmujemy zabierak abu uwolnic os przegubu zewnetrznego.
Aby dobrac sie do gornej sruby zacisku trzeba wyjac/zsunac wtyczke czujnika zuzycia klockow.
Pewnego rodzaju wzorem dla pierwszej generacji Clio był Daichatsu Charade z 1986 roku. Był to mały ale szeroki samochód z krótką pokrywą silnika, długim i opadającym dachem oraz stromą ścianą tylną. Renault w swoim projekcie zachował te cechy i słusznie zwiększył gabaryty bryły dzięki czemu zwiększono funkcjonalność pojazdu (zwłaszcza pojemność bagażnika). Pierwszy Clio charakteryzował się największym w swojej klasie rozstawem osi (2472 mm to tylko o 3 mm mniej od VW Golfa III !) co w dużej mierze było zasługą poprzednika. Przypomnijmy, że Renault 5 w wersji 5-drzwiowej miał o 6 cm dłuższą podłogę oraz dach w stosunku do 3-drzwiowej. To dosyć niecodzienne rozwiązanie znacząco podnosiło komfort jazdy i właśnie ta podłoga po pewnych modyfikacjach (wydłużenie rozstawu osi o ok. 1 cm) posłużyła za podstawę do budowy nadwozia Clio I. Razem z zawieszeniem kół tylnych na drążkach skrętnych oraz przednich z dużą ramą pośrednią stanowiło standard firmy od początku lat osiemdziesiątych dla małych i średnich samochodów.
Jest produkowana w RPA a Overdrive przygotowuje ja tylko pod konkretnego klienta. Co ciekawe pilot Hołka Jean-Marc FORTIN jest dyrektorem Overdrivu (5 razy w "Dakarze" bral udzial).
Co do samochodu to ja wiem, ze wszyscy tu wiedza ale napisze, ze buda i ramka sa ze starszego modelu D22 a tylko maska błotniki i zderzak nawiązują do D40.
Klatka jest dosc rozbudowana ale oparta na ramie pick-upa
Zalozenia.
Na poczatek sprobuje zrobic projekt BOA 3.4 przez zwiekszenie skoku tloka na korbowodzie od 4.0 Explorera. Srednica tloka 2.9 - 93 mm pozostaje (ew. 94 mm – dopuszczalny nadwymiar) a to dlatego, ze to ma być silnik na wiecej niż jeden spot. Wieksza srednica da się we znaki glowicom. Potem przydzie czas na strojenie elektroniki. Nie wiem, czy zrobie to sam, raczej nie.
Oto konstrukcja ramy przestrzennej (kratownicy) dla samochodu rajdowego Cross Country.
Nowa wersja ma zupelnie inna rame. Jest ona wykonana z profili 80x40x2 mm a wiec jest lekka. Jej główne zadanie to zachowac odpowiedni dystans zawieszenia od nadwozia oraz wzmocnic nieco cala konstrukcje.
Zawieszenie pochodzi od Forda Scorpio Cosworth z jego potężnymi hamulcami (srednice tarcz 278 i 272 mm).
Samochod zostal zdecydowanie obniżony tak, ze jest teraz tylko około 10 cm wyższy od oryginalu z tym, ze 5 cm przypada na ugiecie zawieszenia i 5 cm na dystanse od karoserii.
Forda Sierre kupilem w 2000 roku w Stuttgardzie w Niemczech. Byl to model 2,0 OHC EFI.